Od 2008. godine, posljednjeg petka prije proljetnog ekvinocija, obilježava se Svjetski dan spavanja, koji je ove godine obilježen u suradnji Zavoda i World Sleep Society. U petak 17. ožujka spomenuti dan, s ovogodišnjim sloganom „san je nužan za zdravlje“, obilježen je stručnim skupom na temu „San kao temelj zdravlja – medicinski i psihološki aspekti poremećaja spavanja“, održan u Gradskoj vijećnici Velike Gorice. Pozvani su bili djelatnici domova zdravlja, vrtića, osnovnih, srednjih škola, visokoškolskih ustanova, tvrtki, Grada i pravnih institucija. Značajan odaziv sudionika pokazao je interes javnosti i stručnjaka za ovu temu, kao i potrebu za dobivanjem provjerenih informacija.
Predavanje „Poremećaji spavanja i budnosti“ održala je Ana Jadrijević Tomas, dr med., spec. neurolog – somnolog, iz Centra za poremećaje spavanja i budnosti (Klinika za psihijatriju Vrapče). U svom izlaganju je dr. Jadrijević predstavila medicinu spavanja – somnologiju te dala presjek najvažnijih poremećaja spavanja i budnosti, među njima najčešći nesanica i apneja za koje su iznesene njihove kliničke prezentacija, način dijagnosticiranja te principi liječenja. Također je govorila o „normalnom spavanju“ kao i o preporukama kojima se to postiže, a koje su poznate kao higijena spavanja.
Od uspostave prvog centra za poremećaje spavanja i budnosti 1970. godine, kliničko prepoznavanje poremećaja spavanja je poraslo, ali je još uvijek nedovoljno prepoznato pa su poremećaji iz ove skupine među najčešćim kroničnim zdravstvenim stanjima. Prema recentnim spoznajama poremećaji spavanja i budnosti se zato s razlogom svrstavaju u jedan od najvažnijih svjetskih javnozdravstvenih problema.
Prisutni su mogli čuti više o tome kako „poremećaji spavanja mogu biti povezani, često i bidirekcijski, s brojnim kroničnim bolestima i stanjima kao što su arterijska hipertenzija, plućna hipertenzija, srčane aritmije (posebno fibrilacija atrija), koronarna bolest, moždani udar, demencije, šećerna bolest, bolesti štitnjače, psihičke bolesti, KOPB, astma, kronični bolni sindromi te pridonose ukupnom porastu obolijevanja i smrtnosti. Zabrinjavajući je i podatak da neliječeni bolesnici imaju smanjenu učinkovitost na radnom mjestu zbog čega češće mogu imati i nesreću na radu, ali i do nekoliko puta veći rizik za prometnu nesreću.“
Predavanje „Kognitivno bihevioralna terapija različitih poremećaja spavanja“ održao je psiholog Ivan Zečević, kognitivno bihevioralni terapeut specijaliziran za tretman različitih poremećaja spavanja. Cilj predavanja je bio približiti zdravstvenim i nezdravstvenim stručnjacima osnovna znanja o dostupnoj psihološkoj terapiji te efektima svakog od tih pristupa.
U predavanju smo mogli čuti kako „kognitivno-bihevioralna terapija predstavlja važan korak u liječenju i otklanjanju nesanice te je važno podučiti stručnjake da postoje i druge opcije tretmana, naročito ukoliko se pacijenti nalaze na kroničnim farmakološkim terapijama, politerapiji, imaju negativne nuspojave lijekova, lijekovi ne djeluju na njih ili ne žele farmakološki tretman.“
Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) podržana je kao inicijalni i primarni oblik liječenja nesanice te kao najsigurniji oblik liječenja noćnih mora, dok predstavlja komplementarni oblik terapije uz farmakološko liječenja za hipersomniju i narkolepsiju. KBT tretmani poremećaja spavanja međusobno su različito konceptualizirani u skladu s kliničkim slikama pojedinih poremećaja spavanja. KBT tretman se pokazao ne samo uspješnim u redukciji i otklanjanju nekih problema sa spavanjem, već i u poboljšavanju mentalnog zdravlja i kvalitete života kod pacijenata. Najčešće je uočljiva redukcija anksiozno-depresivnih tegoba po završetku tretmana iako te smetnje nisu bile direktno tretirane KBT tretmanom.
Riječima jednoga od predsjedatelja World Sleep Society – „iako je spavanje prirodno ponašanje ne bismo ga trebali uzimati zdravo za gotovo“. Kvalitetan san jedan je od temelja zdravlja, uz umjerenu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost, ipak često ostaje zanemaren kao faktor kojim možemo poboljšati svoj život. U nedostatku vremenu i višku obveza, često se od sna uzima ono što organizmu i umu treba. Značaj nedostatnog sna prvenstveno razumiju oni koji s njim imaju problema, ali ga pokazuje i podatak da problemi uzrokovani manjkom sna u SAD-u uzrokuju gubitke od 411 milijardi dolara na godišnjoj razini. Kvaliteta sna jedan je od faktora koji utječe na kvalitetu života, pogotovo imamo li na umu da oko trećinu života provodimo spavajući, a onaj budni dio bez sna ne funkcionira.
Odjel za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti








