Popis odgojno-obrazovnih ustanova i nadležnih timova školske medicine »
Usluge:
- Cijepljenje »
- Izdavanje cijepne iskaznice »
- Ostali preventivni pregledi »
- Postupak oslobađanja praktičnog dijela nastave TZK »
- Upis na fakultet »
- Upis u osnovnu školu »
- Upis u srednju školu »
- Probiri »
- Rad s učenicima s teškoćama u razvoju »
- Savjetovališni rad »
- Sistematski pregledi »
- Zdravstveni odgoj »
Telefon: 01 2883 086
Telefax: 01 2883 087
E-mail: bernarda.krnic@zzjz-zz.hr
Rukovoditeljica Službe: Bernarda Krnić, dr.med., spec. školske medicine
Službu za školsku i sveučilišnu medicinu Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije čini 11 timova u 8 gradova Zagrebačke županije (Velika Gorica, Zaprešić, Samobor, Jastrebarsko, Dugo Selo, Ivanić Grad, Vrbovec i Sv. Ivan Zelina) koji skrbe za učenike 49 osnovnih i 15 srednjih škola te studente veleučilišta u Velikoj Gorici i Zaprešiću.
U skladu s odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti (NN 150/2008) i Mrežom javne zdravstvene službe (NN 98/2009) za zdravlje svakog učenika/studenta, od upisa u 1. razred osnovne škole pa do završetka školovanja, skrbe izabrani obiteljski liječnik/pedijatar i nadležni školski liječnik službeno imenovan za svaku odgojno-obrazovnu ustanovu u RH.
Prema Programu mjera za djelatnost preventivno-odgojnih mjera za zdravstvenu zaštitu školske djece i studenata (poveznica) koje donosi ministar zdravlja (NN 126/2006), timovi školske medicine provode specifične i preventivne aktivnosti za učenike i studente (sistematski i kontrolni pregledi, namjenski pregledi, probiri ili skrininzi, cijepljenja i ostale mjere zaštite od zaraznih bolesti, zdravstveno odgojne aktivnosti, savjetovališni rad i ostale propisane mjere).
Nadležni školski liječnici škola članovi su Stručnih povjerenstava za utvrđivanje psihofizičkog stanja djece za potrebe upisa u prvi razred osnovne škole kao i za određivanje primjerenog oblika školovanja za učenike tijekom osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja.
Specifičnost i posebna snaga školske medicine leži u suradnji kako sa školama (učiteljima, razrednicima, stručnim službama) tako i s roditeljima, zdravstvenim djelatnicima u primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti, a prema potrebi s djelatnicima ostalih službi čija je zadaća briga o djeci školske dobi i studentima (uredi državne uprave, centri za socijalnu skrb, MUP…)
Zbog specifičnosti razvojnog razdoblja te mnogostrukih utjecaja na razvoj mladih, ciljevi specifične i preventivne zdravstvene zaštite mladih obuhvaćaju:
- Rano uočavanje i prepoznavanje bolesti ili poremećaja zdravlja
- Sprečavanje nastanka društveno neprihvatljivog oblika ponašanja
- Usvajane stavova i navika zdravijeg načina života
- Razvijanje odgovornosti za osobno zdravlje
- Zaštita mentalnog zdravlja osobito vezano uz probleme učenja i prilagodbe na školu
- Zaštita reproduktivnog i spolnog zdravlja
- Rad sa djecom koja imaju kronične poremećaje zdravlja