Rezolucijom Opće skupštine Ujedinjenih naroda, 2012. godine, odabran je 20. ožujka kao Međunarodni dan sreće. Tad je bio upućen poziv svima da na prikladan način obilježe taj događaj. U rezoluciji stoji da je „potraga za srećom temeljni čovjekov cilj“.
Prema definiciji Hrvatske enciklopedije, „sreća je spoj pozitivnih emocija oduševljenja i ugode s pozitivnim akcijama zaokupljenosti i angažiranosti.“ U istoj definiciji sreće piše: „Suprotno vjerovanju većine ljudi, sreća ne ovisi o idealnim životnim okolnostima ili materijalnom bogatstvu, inteligenciji ili fizičkoj privlačnosti, dobi ili roditeljstvu.“
Odjel za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti obilježio je Međunarodni dan sreće u suradnji sa srednjim školama na području Dugog Sela, Zaprešića, Samobora, Jastrebarskog i Velike Gorice te visokoškolskim ustanovama na području Zaprešića, Ivanić Grada i Velike Gorice.
Plakati koji su pripremljeni i podijeljeni, a tri su različita, istoga naslova – Mentalno zdravlje nužno je za tjelesno zdravlje!,sadrže tri različite vježbe usmjerene na razvoj optimističnog stila razmišljanja. Upute su jasne, a vježbe pripremljene tako da ih mogu primijeniti različite osobe u različitim životnim okolnostima. Donosimo vam neke od korisnih savjeta.
- Smanjite izloženost vijestima jer mediji obično prezentiraju pesimistične priče ili negativističko viđenje svijeta.
- Izbjegavajte negativno okruženje i ljude koji se stalno žale, negativizam je zarazan, također i optimizam – optimisti privlače pozitivne ljude.
- Budite ponosni na svoje vještine – usmjerite se na ono u čemu ste uspješni.
- Smiješite se drugim ljudima, uzvratit će vam osmijeh. Na ovaj način se potiču mehanizmi za stvaranje ugodnog raspoloženja.
- Prihvatite da je svijet kaotičan i nepravedan, a vi si svakodnevno priuštite što više ugodnih doživljaja.
- Prilagodite govor – ako često odgovarate s „Da, ali…“, što zvuči negativistički promijenite izjavu u „Da, i…“.
- Oprostite uvredu i zaboravite na nanesenu nepravdu.
- Prihvatite ili ignorirajte ono što ne možete mijenjati.
- Potičite spontanost – ponekad prekršite planove jer spontanost podrazumijeva očekivanje ugodnog iskustva.
Donosimo i jednu od vježbi s plakata. Naziv joj je Najbolji mogući ishod. Ova vježba potiče razvoj razmišljanja koje pomaže osmisliti planove kako bismo ostvarili svoje snove i organizirali prioritete kako bi se lakše postigli ti ciljevi. Također povećava osjećaj kontrole nad vlastitim životom.
Najbolji mogući ishod (provoditi tijekom 2 tjedna ili dulje, 5 – 15 min dnevno)
Zamislite svoju budućnost u najboljem mogućem svijetlu. Zamislite kako je sve prošlo najbolje što je moglo, na svim važnim područjima ostvarili ste najbolji mogući ishod. Svako važno područje zamislite zasebno (posao, obitelj, financije, zdravlje i drugo).
Koja je najbolje verzija mogućnosti koja bi se mogla dogoditi?
Vježba je najkorisnija kada se specifična situacija zamišlja što detaljnije i kada se ideje zapisuju, jer se na taj način oblikuju u viziju koja postaje konkretnija, živopisnija.
Maštanje je zdravo, pogotovo ono o pozitivnim ishodima, zato potičite optimizam zamišljajući pozitivnu budućnost. Razne nadograđene verzije ove vježbe koriste vrhunski sportaši, olimpijci, kao pomoć u ostvarivanju svojih ciljeva.
Iako smo kao ljudi skloni usmjeriti se na loše stvari te brojni događaji mogu u nama izazvati nemir, nismo sasvim prepušteni okolnostima. Važno je redovito vježbati preusmjeravanje misli na pozitivne aspekte života i još važnije, pozitivne aspekte negativnih iskustava. Pozitivno razmišljanje može biti naša odluka. Ako u takvoj odluci ustrajemo možemo je učiniti svojom vrlinom.
(Izvor: sreća. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021)
Odjel za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti
Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije