Jedan je pisac obitelj nazvao remek-djelom prirode. Prema definiciji remek-djelo je nešto što je sjajno, najbolje i neponovljivo. Bila bi sreća svake obitelji kad bi se mogla opisati ovim riječima. Ujedno, bila bi to sreća i za svako društvo, odnosno zemlju (i Zemlju).
Obitelj kao osnovna društvena skupina postoji odavno, no tek prije 32 godine, u prosincu 1989. godine, po prvi put je obilježena Međunarodna godina obitelji. Par godina kasnije, 1993. g., Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 15. svibnja Međunarodnim danom obitelji. Cilj ove manifestacije je podizanje svijesti o problemima s kojima se obitelj kao zajednica suočava te širenje znanja o socijalnim, ekonomskim i demografskim procesima koji pogađaju obitelji.
Teme koje je prošlih godina UN isticao su se usmjerile na međusobni utjecaj obitelji i urbanizacije, novih tehnologija, inkluzivnog društva i klimatskih akcija. Ovogodišnja tema, za 2025. godinu je „Politike održivog razvoja usmjerene na obitelji: Ususret drugom svjetskom summitu društvenog razvoja“. U slučaju da je nespretno prevedeno, u originalu to glasi – Family-Oriented Policies for Sustainable Development: Towards the Second World Summit for Social Development. Navedeni summit se odnosi na onaj koji će se održati početkom studenog u Dohi (Katar).
Klimatske promjene jedan su od megatrendova. Pojam „megatrend“ odnosi se na značajne čimbenike koji oblikuju život na globalnoj razini i utječu na ponašanje ljudi, mobilnost i okoliš. Uz ove navedene tu spada i područje zdravlja ili javnog zdravstva. Megatrendove možemo smatrati najvjerojatnijim predviđanjima budućih događaja na kojima se onda temelje odluke i politike u sadašnjici.
Nešto ispod razine svjetskog summita i rješavanja klimatskih promjena, djelatnici Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti su ovogodišnji Međunarodni dan obitelji obilježili osnaživanjem međusektorske suradnje sa podružnicom Obiteljskog centra za Zagrebačku županiju, odnosno sa djelatnicima te iste podružnice. Bolja suradnja znači još kvalitetniju uslugu za građane i doprinosi pravovremenom djelovanju, kad god je moguće preventivnom umjesto lječidbenom, u skladu s parolom „bolje spriječiti nego liječiti“.
Obiteljski centar je javna ustanova, koja u okviru svoje djelatnosti pruža usluge savjetovanja, psihosocijalnog savjetovanja, obiteljske medijacije i psihosocijalnog tretmana radi prevencije nasilničkog ponašanja.
Reformom sustava socijalne skrbi 2023. godine Obiteljski centar osnovan je kao samostalna javna ustanova koja, sa središnjom službom u Zagrebu i područnim službama diljem Hrvatske, u 2025. godini planira niz aktivnosti usmjerenih na jačanje obitelji kroz edukacije, savjetovanja i podršku kroz različite programe. Tijekom 2024. godine područne službe Obiteljskog centra pružile su više od 18 tisuća usluga savjetovanja u vezi s brakom, roditeljstvom, obiteljskim i partnerskim odnosima.
Središte Obiteljskog centra nalazi se u Zagrebu, a na području Republike Hrvatske djeluje ukupno dvadeset i jedna područna služba Obiteljski Centar.
Za kraj, prenosimo poticaj i čestitku ministarstva koje posebno čestita „našim očevima, koje kroz Nacionalnu kampanju ravnopravnog roditeljstva želimo potaknuti da iskoriste svoja prava te se tako još više posvete svojoj obitelji.“
Odjel za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti