Dan mimoza i Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice obilježavaju se svake godine treće subote u mjesecu siječnju, što je ove godine palo na dan 21.01.2023.
Cvijet mimoze izabran je kao simbol borbe protiv raka vrata maternice jer mimoza u mnogim kulturama simbolizira ženu, slobodu, emancipaciju i osjećajnost, a činjenica da cvjeta u hladnim uvjetima pokazuje snagu i otpornost koju bi svaka žena trebala imati kad je u pitanju njezino zdravlje. Cvijet mimoze je dakle savršen simbol za senzibilizaciju javnosti o važnosti edukacije, prevencije i ranog otkrivanja raka vrata maternice.
Što je rak vrata maternice?
Rak vrata maternice zloćudna je bolest koja nastaje kada stanice vrata maternice promijene svoja svojstva i počnu nekontrolirano rasti. Uglavnom je potrebno više godina da se rak vrata maternice razvije.
Simptomi raka vrata maternice nespecifični su i rijetko se pojavljuju (nepravilno krvarenje, krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajen iscjedak i bolovi u donjem dijelu trbuha), dok predstadiji gotovo da uopće ne pokazuju nikakve simptome. Stoga, važno je redovito preventivno obavljati PAPA test.
PAPA test
PAPA test je brza, jednostavna i neinvazivna pretraga kojom se uzima bris rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice. Cilj PAPA testa je pronaći promijenjene stanice u ranom stadiju, dok se još ne razviju u rak.
Normalan PAPA nalaz znači da u uzetom brisu nisu pronađene nikakve promijenjene stanice. Abnormalan nalaz pak znači da su promijenjene stanice pronađene, no najčešće se ipak radi o predstadijima raka, a ne o samom raku, no svakako je potrebna daljnja liječnička obrada i dodatne pretrage. Najbolje se posavjetovati s liječnikom ginekologom o daljnjim koracima.
HPV (humani papiloma virus)
Humani papiloma virus (HPV) je jedan od najčešćih uzročnika virusnih infekcija reproduktivnog trakta. Većina spolno aktivnih žena i muškaraca se zarazi u nekom trenutku u životu.
HPV virus ima različite tipove koji se dijele na “visokorizične”, onkogene tipove (16, 18, 31, 33, 45…) i “niskorizične”, neonkogene tipove (6, 11, 42, 43, 44…).
Rak vrata maternice najčešće je uzrokovan visokorizičnim tipovima HPV-a.
Infekcija HPV-om širi se intimnim dodirom kože ili sluznice. Do zaraze može doći vaginalnim, analnim ili oralnim seksualnim odnosom sa zaraženom osobom. Važno je istaknuti da do zaraze može doći i kod dodira zaražene kože s kožom, što uključuje predigru i maženje. Zaražena osoba može zaraziti drugu i kada nema nikakvih znakova bolesti. Budući da se prvi simptomi i znakovi bolesti mogu pojaviti godinama nakon što se osoba zarazila, teško je utvrditi kada je u stvari došlo do zaraze.
Prevencija infekcija HPV-om se dijeli na primarnu prevenciju, koja obuhvaća zdravstveni odgoj (kasnije stupanje u spolne odnose, manji broj spolnih partnera, korištenje prezervativa…) i cijepljenje, te sekundarnu prevenciju – organizirani probir (engl. screening) žena na rak vrata maternice (PAPA test).
Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice
Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka vrata maternice bile su obuhvaćene žene u dobi od 25 do 64 godine. Djelatnici županijskih Zavoda za javno zdravstvo korisnicama programa na kućne adrese slali su pozivna pisma za PAPA test s kontakt podacima njihovih izabranih ginekologa.
Cilj ovog organiziranog probira bio je smanjiti pojavu invazivnog raka vrata maternice i smanjiti smrtnost od raka vrata maternice.
Trenutno, uslijed reorganizacije Programa na nacionalnoj razini, provođenje Programa, a samim time i slanje pozivnih pisama, odgođeno je do daljnjeg.
Odjel za javno zdravstvo, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije