- 20.1. Dan mimoza – Nacionalni dan borbe protiv raka maternice
- 15.–21.1. Europski tjedan prevencije raka vrata maternice
Ove se godine, u siječnju, obilježava 17. Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice i 18. Europski tjedan prevencije raka vrata maternice.
Javnozdravstveni cilj je senzibilizirati javnost o važnosti edukacije, cijepljenja i ranog otkrivanja raka vrata maternice kontinuirano tijekom cijele godine, no Nacionalni dan borbe protiv raka maternice igra ključnu ulogu u podizanju svijesti o ovoj ozbiljnoj bolesti.
Edukacija, prevencija, podrška oboljelim ženama i zajednički napor u istraživanju i liječenju ključni su elementi u borbi protiv raka maternice. Ovaj dan ne samo da nas podsjeća na važnost brige o vlastitom zdravlju, već i na potrebu za solidarnošću i zajedničkim djelovanjem kako bismo smanjili incidenciju ove bolesti i poboljšali živote žena diljem svijeta.
Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv raka maternice dodatno educiramo javnost o važnosti redovitih pregleda, prevenciji i dostupnim tretmanima. Ovaj dan također služi kao platforma za dijalog o potrebama i izazovima s kojima se suočavaju žene koje se bore s ovom bolešću, te potiče zajednicu da se angažira u podršci oboljelima.
Važno je razumjeti da rak maternice može pogađati žene bilo koje dobi, a prevencija i rano otkrivanje ključni su faktori u smanjenju smrtnosti. Nacionalni dan borbe protiv raka maternice pruža priliku za educiranje žena o važnosti redovitih ginekoloških pregleda, samopregleda dojki, i drugih preventivnih mjera.
Svijest o rizičnim faktorima također igra ključnu ulogu u utjecaju na ovu bolest. Pušenje, visok unos alkohola, nezaštićeni spolni odnosi, infekcija humanim papiloma virusom (HPV) te loša prehrana faktori su koji mogu povećati rizik od raka maternice.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice
Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka vrata maternice bile su obuhvaćene žene u dobi od 25 do 64 godine. Djelatnici županijskih Zavoda za javno zdravstvo korisnicama programa na kućne adrese slali su pozivna pisma za PAPA test s kontakt podacima njihovih izabranih ginekologa.
Cilj ovog organiziranog probira bio je smanjiti pojavu invazivnog raka vrata maternice i smanjiti smrtnost od raka vrata maternice.
Trenutno, uslijed reorganizacije Programa na nacionalnoj razini, provođenje Programa, a samim time i slanje pozivnih pisama, odgođeno je do daljnjeg.
O prevenciji raka vrata maternice i cijepljenju protiv HPV-a te drugim temama vezanim uz spolno zdravlje možete saznati na Nek intima štima. „Nek intima štima“ projekt je Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, te ga djelatnici Službe za školsku i sveučilišnu medicinu provode na području Zagrebačke županije. Cilj Projekta je održivo poboljšanje pristupa zdravstvenoj zaštiti za djecu i mlade te promocija zdravlja informiranjem mladih o načinima očuvanja reproduktivnog zdravlja, spolno prenosivim bolestima i mogućnostima zaštite od spolno prenosivih bolesti i neželjenih trudnoća.
Odjel za javno zdravstvo, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije