Ovogodišnji Mjesec borbe protiv ovisnosti, obilježen u periodu od 15. studenoga do 15. prosinca, u Velikoj Gorici (dvorana Galženica), održan je u obliku stručnog skupa s nazivom „SUVREMENE BORBE: IZAZOVI OVISNOSTI O NIKOTINU U E-CIGARETE“ u organizaciji Zagrebačke županije i Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije.
Prisutnima su se obratili v.d. ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo, gospodin Leo Šunjić te pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, gospođa Ksenija Čuljak. Istaknuli su važnost ove teme i skupa koji ukazuje na tu suvremenu borbu u kojoj u Republici Hrvatskoj godišnje živote izgubi oko 9000 osoba. Prisutnima su uputili poruku optimizma i nade u ovoj borbi koja uz stručnu pomoć može biti dobivena te prikladne čestitke i želje u ovom periodu godine i time otvorili stručni skup.
Važnost skupa i odabrane teme je pokazala i medijska popraćenost te brojni prisutni iz cijele Zagrebačke županije, među kojima valja istaknuti i predstavnike grada Velike Gorice, zdravstva, obrazovanja, socijalne skrbi, sudstva, članove Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Zagrebačke županije, voditeljice Područnih odjela Hrvatskog zavoda za socijalni rad, ravnateljice i ravnatelje osnovnih i srednjih škola sa svojim stručnim suradnicima s područja Zagrebačke županije.
Prvo predavanje održala je Irena Rojnić Palavra, dr. med., specijalist psihijatrije, uži specijalist alkoholizma i drugih ovisnosti, univ. mag. admin. sanit., iz Klinike za psihijatriju Sveti Ivan, pod naslovom „Iskustva rada u Dnevnoj bolnici za ovisnost o duhanu Klinike za psihijatriju Sveti Ivan: čemu nas uče pacijenti.“ Predavanje se osvrnulo na osnovne javnozdravstvene i kliničke karakteristike ovisnosti o duhanu te mogućnosti liječenja, uključujući koncept i iskustva rada u Školi nepušenja Klinike za psihijatriju Sveti Ivan. U predavanju je istaknula kako je prema recentnim podacima u Hrvatskoj od ove ovisnosti pati 38.4 % populacije dobi 15-64 godine, što označava statistički značajan porast u odnosu na godine ranije. Nikotin se smatra jednom od najadiktivnijih psihoaktivnih tvari, a tome u prilog govori i činjenica kako apstinenciju od šest mjeseci bez stručne pomoći održi tek 3 % pušača, dok njih 80 % recidivira već tijekom prvog mjeseca nepušenja. Škola nepušenja Klinike za psihijatriju Sveti Ivan je intenzivni, interdisciplinarni i znanstveno utemeljeni program visoke učinkovitosti, koji je tijekom godina postao sinonimom dobre prakse.
Drugo predavanje održala je doc. dr. sc. Dijana Mayer, dr. med. specijalist epidemiologije, voditeljica Odjela za praćenje i unaprjeđenje zdravlja školske djece i mladih iz Službe za školsku medicinu, mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. U svom predavanju pod naslovom „Štetni učinci e-cigareta i grijanih duhanskih proizvoda“ dr. Mayer je prisutnima predstavila način rada i opasnosti korištenja e-cigareta kao i grijanih duhanskih proizvoda pa tako konzumacijom e-cigareta, čestice koje se u organizam unose udisanjem mogu uzrokovati iritaciju pluća koja može dovesti do upale. Jedna od najčešćih ozljeda pluća povezana s konzumacijom e-cigareta je EVALI (e-cigarette and vaping-associated lung injury). EVALI je akutna ili subakutna respiratorna bolest koja može biti izrazito teška i opasna po život. Posebno je istaknuta opasnost korištenja ovih proizvoda među mladima koji su povodljivi za trendovima i na koje industrija ovih proizvoda posebno cilja.
Treće predavanje je održao prim. Martin Ćuk, dr. med., spec. pedijatar, uži specijalist pedijatrijske nefrologije, iz Klinike za dječje bolesti Zagreb, pod naslovom “Nikotinske vrećice novi udar na zdravlje djece i adolescenata”. U predavanju su iznesene činjenice o štetnosti nikotinskih vrećica, prevenciji i liječenju trovanja nikotinom. Nikotinske vrećice su široko dostupne u raznim prodavaonicama i za razliku od cigareta prodaju se bez provjere dobi kupca. Za razliku od cigareta imaju povećanu koncentraciju nikotina (jedna vrećica kao kutija cigareta), konzumiraju se kroz usta te se vrlo rano postiže visoka koncentracija u krvi. Nikotin u visokim koncentracijama osim kardiovaskularnih i neuroloških simptoma, može dovesti do kome i zatajenja disanja.
Nakon održanog skupa prisutni su imali priliku podružiti se i razmijeniti iskustva kako bi zajedničkim naporima i suradnjom koja je nužna bili uspješniji u ovoj suvremenoj borbi protiv jedne zapravo stare ovisnosti u novome ruhu.
Služba za javno zdravstvo, mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti
Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije